Zadziwiające fakty o sercu

Ludzki organizm to niesamowita machina, a serce to bez wątpienia jeden z ciekawszych organów naszego ciała.

Serce – narząd zlokalizowany w centralnej części ciała, w klatce piersiowej. Każdy z nas wie, że jego zadaniem jest tłoczenie krwi i utrzymanie jej prawidłowego przepływu, dzieje się to dzięki stałemu skurczaniu i rozkurczaniu przedsionków i komór. To niemalże katorżnicza praca, serce przecież nigdy nie odpoczywa, nie bez przyczyny nazwane jest najciężej pracującym mięśniem ludzkiego ciała. Może bić wolniej (kiedy jesteśmy zrelaksowani) lub szybciej (w wyniku podekscytowania czy zdenerwowania), ale nigdy nie pauzuje. Mówimy tutaj oczywiście o stanie, w którym narząd ten jest zdrowy. Oto kilka zadziwiających faktów o nim.

Serce zaczyna bić już 21 dnia od poczęcia, a w momencie urodzenia waży średnio 20 gramów. W ciągu życia przybiera na wadze i w przypadku mężczyzn osiąga masę ok. 300g i ok. 270g w przypadku kobiet. 

Dzięki wspomnianej pracy tego narządu, przez godzinę przetacza się przez niego ponad 350 litrów krwi, czyli ponad 3 miliony litrów rocznie. Tym samym krew trafia do ok. 75 bilionów komórek. Elementem ludzkiego ciała, który krwi nie dostaje jest zlokalizowana w gałce ocznej rogówka. 

Żeby wyobrazić sobie siłę z jaką kurczy się serce, należy wziąć piłeczkę tenisową i ją ścisnąć. Od razu odpowiemy – to nie jest łatwe zadanie! Organ jest silny, nie podlega to dyskusji. Szacuje się, że mógłby wypompować krew na 9 metrów do góry. 

Warto dbać o serce! Według Głównego Urzędu Statystycznego najczęstszą przyczyną śmierci w Polsce były choroby układu krążenia, prawie co drugi zgon powodowany był właśnie nimi. Jeżeli chodzi o wiek, to dotyczy to przede wszystkim osób w wieku od 45 lat i starszych, a rozpatrując dane pod względem płci – to mężczyźni są bardziej narażeni na ten rodzaj chorób.

Nie pozostaje nic innego jak wspomóc nasze serce. Docenianie małych rzeczy, szczęście, spokój, zdrowa dieta i regularne uprawianie sportu – to co możemy dla niego zrobić. Z naszej strony to niewiele, patrząc na to, ile siły i energii potrzebuje, aby cały organizm funkcjonował bez zarzutu.