Uwaga na obrzęki!

zylaki2

Obrzęki, zgodnie z naukową definicją, to gromadzenie się płynów w przestrzeni pozakomórkowej i jamach ciała. Objaw to może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku, jednak istnieją czynniki ryzyka zwiększające ich występowanie. Należy do nich charakter wykonywanej pracy (związany z długotrwałym przyjmowanie pozycji stojącej lub… siedzącej), niska aktywność fizyczna, ciąża, nadwaga lub otyłość. Nie bez znaczenia są także predyspozycje genetyczne, a także dieta.

Należy jednak pamiętać, że obrzęki same w sobie najczęściej nie są chorobą, ale objawem… Obserwuje się je w przebiegu marskości wątroby (a ta związana jest m. in. z alkoholizmem czy długotrwałym stosowaniem niektórych leków), niewydolności krążenia, a także reakcji alergicznych. Bardzo często ich przyczyną jest także przewlekła niewydolność żylna stanowiąca konsekwencję długotrwałego poszerzenia naczyń żylnych i związanego z tym wzrostem ciśnienia w żyłach.  Leczymy więc chorobę, a nie jej objaw, ale zarazem dbajmy o odpowiednią profilaktykę.

Badanie epidemiologiczne wskazują, że w Polsce problem obrzęków związanych z niewydolnością żylną może dotyczyć nawet 45 proc. wszystkich dorosłych kobiet. Oczywiście objawy te pojawią się z różną częstotliwością i różnym stopniu nasileniem, jednak nie oznacza to, że należy je bagatelizować. Podstawą postępowania w łagodnych przypadkach jest dieta (bogata w antyoksydanty, a szczególnie w hesperydynę) oraz ruch. Ważna jest także kontrola masy ciała i unikanie zaparć. W leczeniu bardziej zaawansowanych stanów stosuje się metody uciskowe oparte o tzw. kompresioterapię i metody chirurgiczne.