Ustępuj miejsca w autobusie?
Zwyczaju ustępowania miejsca siedzącego starszym osobom w pojazdach komunikacji miejskiej nie trzeba chyba nikomu specjalnie objaśniać. Ale okazuje się, że oprócz kwestii uznawanych za dobre wychowanie pojawia się jeszcze aspekt zdrowotny.
Zamiast zajmować w pośpiechu najbliższe wolne siedzenie jak tylko otworzą się drzwi i zdołamy dostać się do środka autobusu lub tramwaju zafundujmy naszym nogom odrobinę treningu.
Zajmowanie pozycji stojącej podczas jazdy jest w pewnym sensie treningiem, bo jak wiadomo nie stoimy w zupełnym bezruchu przez te 15-20 minut jakie średnio zajmuje podróż autobusem. W czasie każdego przyspieszania, hamowania i zmiany kierunku ruchu oddziałują na stojące w pojeździe osoby różne prawa fizyki, którym chcąc się przeciwstawić, nie do końca świadomi wykonujemy całą masę różnych ruchów przypominających często ćwiczenia fizyczne. Przenoszenie ciężaru z jednej nogi na drugą, lekkie przesuwanie się i wyginanie ciała na zakrętach to czynności podczas wykonywania których krążenie żylne w naszych nogach zostaje pobudzone przez pracujące mięśnie, co przynosi lepsze efekty w profilaktyce żylaków, niż nieruchome zajmowanie ciasnego siedzenia.