Sposoby na poprawienie krążenia żylnego

poprawić-krążenie

Złe krążenie żylne to problem, który dotyczy osób skarżących się na obrzęki, bóle nóg, pajączki lub widoczne już żylaki, zimne stopy (nawet latem), odczuwanie w nogach ciągłego zmęczenia. Nie należy tych objawów bagatelizować, ponieważ nieprawidłowe krążenie krwi, może mieć bardzo negatywne skutki dla zdrowia, a nawet życia. Jeśli odczuwasz podobne objawy, warto jak najszybciej udać się do specjalisty. Czekając na wizytę, można samemu szukać sposobów na poprawę sytuacji lub zapobieganie pogłębianiu się tego schorzenia.

Niezwykle ważny jest ruch. Długotrwałe siedzenie lub stanie nie sprzyja zdrowiu. Nawet jeśli jesteś pracownikiem biurowym, staraj się wykorzystać każdą chwilę na wstanie od biurka i przespacerowanie się. Do tego warto dołączyć dłuższe spacery przed pracą lub po niej, relaksujący jogging, przysiady, a nawet wchodzenie po schodach. Ważne, aby się ruszać przynajmniej 30 min. dziennie.

Dieta powinna być bogata w witaminę C, ostre przyprawy, czosnek (zwiększa ruchliwość płytek krwi, co przeciwdziała zakrzepom), produkty o niskiej zawartości cholesterolu (np. dieta śródziemnomorska), błonnik. Należy ograniczyć tłuszcze zwierzęce. Niewskazane jest palenie papierosów i picie alkoholu. Zalecane jest natomiast picie dużych ilości wody. Węglowodany w słodyczach, fast foodach czy słodkich napojach również nie są dobrym pomysłem. Można też wspomagać się różnymi preparatami dostępnymi w aptekach, np. z ruszczykiem lekarskim czy hesperydyną.

Kiedy nogi bolą i puchną, wspomóż je naprzemiennymi prysznicami – raz ciepła woda, raz zimna oraz masażami, a jeśli czujesz, że w życiu towarzyszy Ci zbyt wiele stresu, technikami radzenia sobie z nim.