Siniaki, pozbądź się ich raz, dwa!

CYCLOVENA

Siniaki, pozbądź się ich raz, dwa!

Kto z nas ich nie miał! Kolorowe niczym tęcza – fioletowe, czerwone, aż w końcu brązowe, zielone i żółte. Wystarczy chwila nieuwagi i oto są – siniaki! 

Czym właściwie jest siniak? To nic innego jak podskórny krwiak, czyli niewielki wylew krwi z uszkodzonych naczyń krwionośnych zlokalizowanych pod skórą. W zależności od tego jak dużo naczyń pęknie, tak duży będzie siniak. Krwiak w miarę upływu czasu, zmienia kolor i staje się coraz jaśniejszy. Związane jest to z rozkładem składników krwi (szczególnie hemoglobiny), które w końcu są całkowicie wchłaniane przez organizm. Proces trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni. Oczywiście wszystko zależy od tego jak poważny był uraz. Co zrobić, kiedy siniak boli i przez to jest uciążliwy, albo po prostu szpeci np. nasze nogi? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów jak przyspieszyć proces gojenia.

  1. Zimne i ciepłe okłady

Zimne okłady stosujemy od razu po uderzeniu i możemy je kontynuować w ciągu kolejnych 24-godzin. Chłód spowoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, a tym samym zmniejszenie krwawienia i powstawania siniaków. Pamiętajmy, aby kompres był chłodny, nie musi być lodowaty, przykładajmy go maksymalnie przez 10 minut, aby nie odmrozić skóry! Po 24-godzinach zamiast zimnych, możemy stosować ciepłe okłady. Spowodują one poprawę krążenia w miejscu urazu i dzięki temu, przyspieszą proces wchłaniania krwiaka.

2. Maść z arniką, escyną lub heparyną

W walce z siniakami pomoce okażą się także preparaty z aptecznej półki. Możemy zastosować maści lub żele oparte o składniki roślinne (arnika, escyna pozyskiwana z kasztanowca), które nie tylko przyspieszą proces wchłaniania wybroczyn, ale także złagodzą obrzęk i ból. Sięgnąć możemy również po żele, które w swoim składzie zawierają heparynę. Substancja ta naturalnie występuje w naszym organizmie. Natomiast w postaci gotowego preparatu zastosowanego bezpośrednio na siniaka, zahamuje proces zapalny i poprzez działanie przeciwzakrzepowe, przyspieszy jego zniknięcie.

3. Masaże

Aplikując w miejscu siniaka opisane wyżej maści i żele, możemy dodatkowo wykonać masaż. Powinny to być delikatne, koliste ruchy, dzięki temu nieco przyspieszymy krążenie krwi i tym samym proces wchłaniania krwiaka.

Jeżeli mamy tendencję do powstawania siniaków, tj. kiedy powstają nawet po niewielkim urazie lub występują samoistnie, powinniśmy udać się do lekarza. Okazać się może, że nasze naczynia krwionośne są zbyt kruche, albo należy przyjrzeć się układowi krzepnięcia i zbadać czy nie cierpimy na obniżoną krzepliwość krwi lub skazę krwotoczną.