Sezon na „nogi jak balony” oficjalnie otwarty…

Chociaż upały dopiero przed nami, warto już dzisiaj przygotować się na to co ze sobą niosą. Oprócz oczywistych pozytywów (np. bezkarne jedzenie lodów), są i negatywy – bolące, opuchnięte nogi. Ten, kto tego doświadczył, wie jak bardzo jest to uciążliwe…

Opuchnięte nogi to problem, który może wystąpić na skutek różnych chorób. Nie można traktować go ogólnikowo. Jeżeli dotyczy także Ciebie, przyjrzyj się uważnie swojemu zdrowiu i w razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem. Obrzęk nóg towarzyszy m.in. takim schorzeniom jak: niewydolność komór serca, zaburzenie krążenia limfatycznego i/lub żylnego. Jednak nie obawiaj się, jeżeli obrzęki dotykają Ciebie rzadko, wcale nie muszą wiązać się z poważnymi przypadłościami. Mogą być efektem długotrwałego siedzenia lub stania, zatrzymania wody na skutek nadużycia alkoholu czy też w przypadku kobiet, zespołu napięcia przedmiesiączkowego. 

Aktywność fizyczna

Jeżeli chcecie uniknąć lub zmniejszyć ryzyko występowania obrzęków, warto już dzisiaj zacząć ćwiczyć. Aktywność fizyczna daje organizmowi wiele benefitów, ważne aby była wykonywana regularnie, najlepiej minimum 3 razy w tygodniu. Pobudzony do bardziej intensywnej pracy układ krążenia znacznie usprawni przepływ krwi i limfy. Jeżeli nie możesz biegać, pływać, jeździć na rowerze lub po porostu nie przepadasz za wysiłkiem fizycznym, koniecznie wprowadź do tygodniowej rutyny spacery. W taki przyjemny sposób nie tylko wzmocnisz naczynia żylne, ale także dotlenisz organizm. 

Prawidłowa dieta

Kolejnym elementem, który można zastosować długofalowo jest odpowiednia dieta. I znowu – dzięki niej cały organizm poczuje się lepiej. W kwestii obrzęków pamiętaj, aby nie przesadzać z solą, jej nadmiar powoduje zatrzymywanie wody w organizmie. Włącz natomiast do posiłków produkty wzmacniające żyły – rutynę i krzem. Kiedy czujesz, że  organizm jest przepełniony wodą jak balonik, sięgnij po moczopędne produkty – pokrzywę, natkę pietruszki, arbuza, czereśnie czy truskawki. Pomocne będą także herbaty i napary (z żurawiny, imbiru, mniszka lekarskiego).

Nawodnienie organizmu

Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Konieczne jest wypijanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Ta prosta czynność, niestety, ale jest przez wielu z nas pomijana. Ważne jest, aby nie zastępować jej kawą czy słodzonymi napojami. Odwodniony organizm będzie bronił się przed utratą tego drogocennego płynu, magazynując go. My odczujemy to w postaci opuchniętych kończyn, okolic oczu czy dodatkowych kilogramów. Jeżeli nie masz nawyku picia wody, zacznij wyrabiać go już dzisiaj, a w momencie kiedy nadejdą upały, uchronisz się przed uporczywymi skutkami jej braku w organizmie.