Saponozydy tajemnicą właściwości ruszczyka

Saponozydy

Saponozydy to organiczne związki chemiczne związane z cząsteczkami cukrów i wytwarzane przez niektóre rośliny. Ich cechą charakterystyczną jest… wytwarzanie piany w kontakcie z wodą, a ich nazwa wzięła się od łacińskiego określenia sapo oznaczającego mydło.
Stosowany od wieków w ziołolecznictwie ze względu na właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe ruszczyk kolczasty okazuje się być cennym źródłem ruscyny należącej właśnie do saponin. Najwięcej tej substancji występuje w kłączach ruszczyka, zbieranych późną jesienią celem sporządzenia z nich wyciągu.
Wyciąg z ruszczyka kolczastego skoncentrowany w kapsułkach preparatu Cyclovena stanowi obfite źródło saponin wzmacniających i uszczelniających naczynia krwionośne. Właściwości tych związków polegają m. in. na unieczynnieniu enzymów powodujących rozpad kwasu hialuronowego odpowiedzialnego za jędrność i spoistość struktur komórkowych. Zatem saponozydy przyczyniają się do utrzymania właściwego napięcia- (tonusu) naczyń krwionośnych- zapobiegając ich wiotczeniu i osłabieniu, sprzyjającego tworzeniu się żylaków.
Ponadto saponiny wykazują właściwości hamujące stan zapalny oraz cytotoksyczne, co oznacza, że powodują śmierć szybko dzielących się i mutujących struktur komórkowych. Ograniczenie niekontrolowanych przez organizm mutacji i podziałów komórek może mieć wpływ na profilaktykę niektórych nowotworów, choć pamiętać, że w tym zakresie należy przeprowadzić jeszcze wiele badań. Właściwości te otwierają jednak drogę ku lepszemu poznaniu tych substancji i jeszcze większemu zastosowaniu bezcennego daru w postaci saponozydów jaki dała nam natura.