Resweratrol – sposób na długowieczność?

Resweratrol to substancja, o której ostatnimi czasy wiele się mówi. Wynika to przede wszystkim z jego dobroczynnych właściwości dla organizmu. Upatruje się w nim także szansy na długowieczność…

Czym jest resweratrol? To organiczny związek chemiczny należący do grupy flawonoidów. Jeżeli mówimy o formie wykazującej działanie biologiczne, mamy do czynienia z formą trans. Budową przypomina estrogen (ludzki hormon płciowy), dlatego zaliczany jest do grupy hormonów roślinnych, wykazuje również działanie podobne do estrogenu. Najbardziej powszechnie występuje w pestkach i skórce winogron, a także w czerwonym winie. Innymi produktami bogatymi w ten składnik są m.in: 

– soja

– jabłka

– kakao i czekolada

– rabarbar

– czarna porzeczka

– borówka amerykańska

Resweratrol jest substancją badaną już od ponad 80 lat, dlatego też jej działanie jest już dobrze poznane. Naukowcy pracują nad dokładnym udokumentowaniem jego właściwości, tak aby dysponować wiarygodnymi wynikami badań. Jakie jest zatem jego działanie?

1.Antyoksydacyjne

Resweratrol jako antyoksydant skutecznie hamuje wolne rodniki i chroni tym samym komórki przed stresem oksydacyjnym. Działa dwutorowo – samodzielnie wygasza wolne rodniki, ale także pobudza komórki atakowanego organizmu do zwiększonej ochrony.

2.Antynowotworowe

To niezwykle ważna cecha resweratrolu. Naukowcy wykazali, że hamuje on rozwój zmian nowotworowych na różnym etapie (inicjacji, promocji i progresji). Nie ma jednak jednego mechanizmu działania. Jest to suma jego właściwości przeciwzapalnych, antyoksydacyjnych, możliwości zapobiegania podziałom komórkowym i aktywacji tzw. śmierci komórki.

3.Kardioprotekcyjne

Jest to ochrona układu krwionośnego i serca. Stosowanie resweratrolu zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia i chorób sercowo-naczyniowych, stanów zapalnych, przerostów serca oraz miażdżycy. Dodatkowo poprawia rytm skurczów serca.

4.Neuroprotekcyjne

To właśnie m.in. z tym działaniem związana jest nieoficjalna nazwa resweratrolu – „eliksir młodości”. Wykazuje on bowiem właściwości ochronne mózgu i ogólnie układu nerwowego. Z tego powodu wiąże się go z leczeniem chorób, które niszczą układ nerwowy – Alzheimera, Huntingtona, Parkinsona oraz stwardnienia zanikowego bocznego.