Recepta na długie życie z terminem realizacji na „już”

Żyjemy w czasach, w których rozwoju technologicznego czy medycyny doświadczamy praktycznie nieustannie. Jesteśmy świadkami jak bardzo osiągalne zaczyna być to, co jeszcze kilka dekad temu nieśmiało śniło się wizjonerom. Niestety jednego nie jesteśmy w stanie zmienić czy raczej powstrzymać, mowa tu o upływaniu czasu i starzeniu się.

Jednak nic straconego. Swoimi działaniami możemy spowodować, że nasze życie się wydłuży. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

1.Uważaj na to co jesz

O wpływie dobrej, zbilansowanej diety słyszymy w kontekście różnych aspektów naszego życia. Stąd też chyba nie musimy dodatkowo podkreślać jak istotny to element. Jeżeli, mimo wszystko zastanawiasz się, jak i w jakich proporcjach jeść, doskonałą inspiracją jest piramida zdrowego żywienia. Im wyższy poziom, tym rzadziej dany składnik powinien być spożywany. Dodatkowo pamiętać musimy jeszcze o tym, aby robić świadome zakupy, tj. najlepiej wybierać lokalne, sezonowe produkty, a także te z certyfikowanych, ekologicznych upraw czy hodowli. Wówczas będziemy mieli kontrolę nad tym, czym posilamy nasz organizm.

2.Dbaj o to ile jesz

Jakość jedzenia to jedna kwestia, drugą niemniej ważną jest jego ilość. Naukowcy zauważyli, że osoby, które dożyły wieku 100 lat (a nawet ponad 100 lat), deklarowały, że ich posiłki są raczej skromne. Oszacowano, że dzienna podaż kalorii mieściła się w granicach 1900 – 2000 kalorii. Co więcej zalecane jest kontrolowane, lekkie niedojadanie lub innymi słowy mówiąc, najadanie się w około 80%. 

3. Uprawiaj aktywność fizyczną

Kolejna pozycja na liście sposobów na długowieczność. Niestety mimo, że bardzo przyjemna, często o niej zapominamy lub świadomie pomijamy, tłumacząc się brakiem czasu. A należy zdać sobie sprawę z tego, że nawet najlepsza dieta, nie zapewni pożądanych efektów, kiedy nie połączymy jej z ruchem. Jeżeli faktycznie w dzienny grafik ciężko nam wcisnąć wizytę w klubie fitness, zadziałajmy inaczej, np. wybierając schody zamiast windy, rower zamiast samochodu. Dzięki temu nie tylko unikniemy otyłości (wraz z wiekiem metabolizm zwalnia łatwiej o dodatkowe kilogramy), ale także utrzymamy w bardzo dobrej kondycji układ kostno-stawowy i krążeniowy.

4.Zadbaj o zdrowie psychiczne

Psychika jest potężnym narzędziem. Warto zadbać także o jej kondycję. Na pewno pomoże nam w tym utrzymywanie przyjacielskich relacji z innymi ludźmi (znajomymi, rodziną). Nie bez przyczyny mówi się, że człowiek jest istotą społeczną. Nie musi to być szerokie grono, wystarczy jedna osoba, z którą będziemy mogli swobodnie rozmawiać czy spędzać czas. Ponadto musimy położyć szczególny nacisk na odpoczynek, czas na wyciszenie, podczas którego będziemy w stanie uspokoić skołatane nerwy i zapomnieć o troskach. Długotrwały stres prowadzi do poważnych schorzeń. Zdajemy sobie sprawę, że niestety znakiem naszych czasów jest towarzyszące nam napięcie nerwowe, jednak nie dajmy się „zapędzić w kozi róg”!