Przygotuj się do lotu.

Styczeń, to jeden z chłodniejszych miesięcy w Polsce, natomiast w egzotycznych zakątkach to czas najlepszych temperatur. Dlatego często to początek roku jest okresem, kiedy ochoczo pakujemy walizki i udajemy się w podróże w poszukiwaniu słońca. Często właśnie takie wycieczki wiążą się dłuższymi i krótszymi lotami i strachem przed zakrzepicą żył głębokich. 

Ważną informacją jest fakt, że niestety, zakrzep w obrębie kończyn dolnych może powstać także podczas stosunkowo krótkiego lotu, oczywiście ryzyko wzrasta wraz z czasem spędzonym w bezruchu, a dodatkowo wzmacniany jest w grupie osób, które są szczególnie podatne na zakrzepicę. Do tego grona można zaliczyć osoby, które m.in. często latają na długie dystanse, są w podeszłym wieku, przyjmują tabletki antykoncepcyjne oraz te zażywające hormonalną terapię zastępczą, chorujące na serce, po udarze, cierpiące na żylaki nóg. Jak zatem zadbać o to, aby lot przebiegł bez komplikacji?

Przede wszystkim lecąc przez kilka godzin, należy zadbać o ruch. Pomocne będą ćwiczenia, które nie zmącą spokoju współpasażerów, a naszym nogom przyniosą ulgę. Jednym z nich jest napinanie mięśni łydek co ok.30-40 minut, napięcie powinno trwać minimum 2 minuty. W miarę możliwości warto wybierać miejsca przy przejściu, wówczas bez skrępowania, co jakiś czas można wstać i po prostu udać się na krótki spacer po pokładzie lub po prostu postać przy fotelu (oczywiście tylko wówczas, kiedy będzie to możliwe i bezpieczne). Ważnym elementem jest także strój. Tutaj najważniejsza jest wygoda i zdrowie. Dlatego warto wybrać luźne ubrania, które nie będą opinały nóg i okolic brzucha, a tym samym nie będą zaburzały prawidłowego przepływu krwi. Jedynym elementem, który może mocno przylegać do naszych nóg powinny być specjalne uciskowe podkolanówki. Można je kupić w sklepach medycznych lub online. Takie skarpetki są specjalnie wykonane i zapewniają zróżnicowany ucisk, dzięki któremu nie tylko zminimalizujemy ryzyko zakrzepów, ale i obrzęków. Kolejnym elementem jest odpowiednie nawodnienie organizmu, pamiętajmy o wodzie, a nawet więcej, warto na czas lotu zaopatrzyć się w napoje nawadniające, które dostarczą całą gamę elektrolitów. Warto również przed lotem (lub w trakcie) zadbać o przyjęcie naturalnych środków rozrzedzających krew. Są nimi np. czosnek, pomidory, miłorząb japoński, tabletki z resweratrolem. 

Tak samo jak planujemy co zapakować do wakacyjnej walizki, powinniśmy zaplanować przygotowanie do samej podróży samolotem. Wszystko po to, aby bezpiecznie dolecieć do celu i cieszyć się w pełni z wymarzonych wakacji.