Pijawki – kontrowersyjna terapia

Medycyna to nie tylko sztucznie pozyskiwane specyfiki  i inwazyjne zabiegi. Nie od dzisiaj wiadomo, że przede wszystkim jej podwaliny sięgają natury. Wiele środków leczniczych wywodzi się ze świata fauny i flory. 

Leczenie pijawkami, czyli hirudoterapia jest tego najlepszym przykładem. Metoda ta znana była już w starożytnym Egipcie, a na nowo zyskała uznanie i została dopuszczona do leczenia na początku XXI wieku. 

Na czym polega leczenie pijawkami? Oczywiście jak sama nazwa wskazuje, aby osiągnąć efekt terapeutyczny, wykorzystuje się pijawki. W Polsce jest to głównie pijawka lecznicza, czyli Hirudo medicinalis. Niezwykle ważne jest poddawanie się zabiegom jedynie w miejscach, w których mamy pewność, że pijawki były odpowiednio hodowane do celów medycznych. Istotne jest przede wszystkim to, żeby zwierzęta pochodziły ze sterylnych, laboratoryjnych hodowli. Miejsca te ponadto powinny mieć odpowiednie zezwolenia, które umożliwiają legalną hodowlę, sprzedaż i zakup. Dodatkowo pijawki powinny być karmione w kontrolowany sposób. Tylko po spełnieniu tych warunków, możemy być pewni, że w wyniku leczenia, do naszego organizmu nie dostaną się choroby pochodzenia pasożytniczego, bakteryjnego czy wirusowego.

Kiedy stosuje się hirudoterapię? Przede wszystkim w leczeniu:

  • ropni
  • zapalenia stawów
  • zaburzeń żylnych (np. zakrzepicy)
  • żylaków, pajączków
  • migren i bólów głowy

Nie są to jedyne wskazania. Lista jest naprawdę imponująca i mieści w sobie również m.in. przyspieszenie gojenia skóry po zabiegach, poprawę ukrwienia palców stóp i dłoni u cukrzyków czy walkę z cellulitem. 

Dlaczego leczenie pijawkami działa?

Pijawka, która przystawiana jest w zmienione chorobowo miejsce, wczepia się w skórę mikroskopijnymi ząbkami. Chociaż brzmi to groźnie, to wcale takie nie jest, co więcej pacjenci nie odczuwają nawet bólu. Dzieję się tak, ponieważ pijawka wpuszcza do krwioobiegu substancje o działaniu znieczulającym. Bardzo ważnym enzymem zawartym w wydzielinie gruczołów ślinowych pijawek jest hirudyna. To naturalny antykoagulant, który rozrzedza krew i zapobiega tworzeniu się skrzepów. Innymi cennymi związkami są te o działaniu antybiotycznym, przeciwbólowym, przeciwzapalnym, a nawet regulującym ciśnienie krwi. 

Oczywiście jak każda terapia, także hirudoterapia ma przeciwwskazania. Są to m.in. choroby układu krwionośnego, zakrzepica żył głębokich, stosowanie chemioterapii, zakażenie wirusem HIV, choroby psychiczne.