Opuchnięte nogi podczas upałów? Są na to sposoby

opuchniete-nogi-cyclovena

Obrzęki i opuchlizna nóg to dolegliwości uciążliwe, zwłaszcza jeśli temperatura powietrza jest bliska lub przekracza 30 stopni. Dlaczego ciepło nasila te objawy? Otóż, gdy jest upalnie żyły w nogach rozszerzają się, krew płynie znacznie wolniej i jednocześnie dłużej zalega w naczyniach krwionośnych. W konsekwencji powstaje obrzęk.

Oprócz racjonalnej ilości ruchu (w upały nie należy bowiem przesadzać z nadmierną i długotrwałą aktywnością fizyczną, zwłaszcza jeśli cierpimy na problemy sercowo-naczyniowe), ważna jest dieta. Tutaj zasada jest prosta: mało sodu (czyli soli kuchennej), a dużo potasu. Kwestia druga to woda. Pijmy 8 szklanek niegazowanej wody dziennie. Nie może również być zastępowane przez kawę, mocną herbatę czy słodzone, gazowane napoje. Tych ostatnich należy unikać, nie tylko ze względu na ryzyko cukrzycy czy chorób układu okrążenia, ale również na fakt, że same w sobie mogą wzmagać obrzęki.

Warto także pomyśleć o włączeniu do diety ziół. Mowa tutaj nie tylko o naparach np. z jagód czy mniszka lekarskiego, ale również o preparatach dostępnych w aptekach np. na bazie ruszczyka kolczastego.