Obuwie do biegania

obuwiedobieganiamini

Zgodnie z ogólnie przyjętym powiedzeniem: „sport to zdrowie” pamiętajmy o tym, aby podejmując aktywność fizyczną nie narażać organizmu na urazy i związane z nimi choroby. Szczególnej ochronie powinny podlegać nogi i stopy biegaczy, które podczas pokonywania różnych dystansów, po zróżnicowanej nawierzchni narażone są na zmęczenie i kontuzje.

Bieg z pożytkiem dla zdrowia to nie tylko pokonanie ustalonego dystansu za wszelką cenę. Pamiętajmy o zapewnieniu organizmowi tego co podczas wysiłku najszybciej tracimy- wody oraz elektrolitów.

Niezwykle ważny jest także dobór obuwia do nawierzchni po której biegamy- im twardsza powierzchnia tym bardziej pożądane jest obuwie wyposażone w systemy amortyzujące (łagodzące zderzenie z twardym podłożem). Biegając po podłożu miękkim lub grząskim warto wybrać buty zapewniające lepszą przyczepność do podłoża (z charakterystycznym bieżnikiem i wypustkami na podeszwie). Dobierając rozmiar butów typowo biegowych zwróćmy uwagę, na to, że kończyny dolne puchną podczas intensywnego wysiłku i zmęczenia, zatem dla zapewnienia komfortu wybierzmy obuwie nieco luźniejsze.

Aby zapobiec urazom i kontuzjom nóg i stóp pamiętajmy o właściwym odpoczynku i regeneracji sił po znacznym wysiłku fizycznym, a dystans jaki chcemy pokonać dostosujmy do panujących warunków pogodowych i wydolności organizmu. Przy zachowaniu tych zasad z pełną odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że sport to zdrowie (również dla naszych nóg).