Nogi na biurko

noginabiurko

Chcąc uniknąć zaburzeń krążenia, przemęczenia nóg i powstawania żylaków należy unikać długotrwałego jednostajnego zajmowania pozycji

Unoszenie kończyn dolnych sprzyja odpływowi krwi żylnej, która krążąc w żyłach pod niskim ciśnieniem ulega często zastojowi. Dlatego też należy wykorzystywać wszystkie okazje, aby podnieść nogi i pozwolić krwi na bardziej swobodne spłynięcie w kierunku mięśnia sercowego. Można np. oprzeć nogi na biurku (szczególnie, jeśli większość czasu w pracy spędzamy w pozycji siedzącej np. przed komputerem).

Jest to jednak pozycja, która– umówmy się – wielu miejscach pracy niezbyt dobrze się kojarzy. Dlatego też zamiast niej można zaserwować sobie proste ćwiczenie. Wygospodarujmy sobie chociaż raz dziennie kilkanaście minut dla nóg i połóżmy się na łóżku podnosząc nogi 15 cm powyżej poziomu serca, opierając całe łydki i stopy na zwiniętym kocu dużej poduszce lub innych twardszym materiale. Na efekty i lepsze samopoczucie nie trzeba będzie długo czekać… Ocenia się, że to nieskomplikowane ćwiczenie może znacząco zwiększyć jakość życia pacjentów skarżących się na obrzęki, żylaki i przemęczenie kończyn dolnych.