Naczynia krwionośne od podszewki
Układ krążenia składa się z 3 rodzajów naczyń krwionośnych: żył, tętni i naczyń włosowatych. Struktury te różnią się od siebie funkcjami jakie pełnią w organizmie, zaś te w głównej mierze uwarunkowane są grubością 3 głównych warstw komórek (łącznotkankowej błony zewnętrznej, warstwy mięśniowej oraz znajdującego się wewnątrz śródbłonka położonego na błonie podstawnej).
Główne tętnicze są elastyczne, zawierają dużą ilość tkanki łącznej zbudowanej głównie z włókien kolagenowych i sprężystych, zaś znacznie mniej – warstwy mięśniowej. Z kolei, w tętnicach o średniej grubości proporcje między tkanką łącznej, a warstwą mięśniową zmieniają się na korzyść tej drugiej. Małe tętniczki posiadają z kolei niewielką ilość włókien kolagenowych i przechodzą z czasem w gęstą, oplecioną sieć naczyń włosowatych, przez które odbywa się wymiana tlenu i składników odżywczych.
Żyły w przeciwieństwie do tętnic są znacznie mniej elastyczne. To właśnie nimi krew dopływa do serca, dlatego panuje w nich niskie ciśnienie. Dodatkowo zaopatrzone są w zastawki, których główna funkcja polega na zapobieganiu cofaniu się krwi, dzięki czemu płynie ona jednokierunkowo.