Miażdżyca naczyń – przyczyny i objawy

miazdzyca

Miażdżyca naczyń jest przewlekłym i złożonym procesem chorobowym, którego podłożem jest stan zapalny w błonie wewnętrznej tętnic. Zbyt duże stężenie cholesterolu LDL zapoczątkowuje reakcję zapalną, która z czasem prowadzi do gromadzenia się lipidów, płytek krwi, złogów wapnia. Efektem jest powstanie blaszki miażdżycowej mogącej zmniejszać przepływ krwi w naczyniu. Natomiast w wyniku jej oderwania może dojść do zatkania tętnicy. Zmiany miażdżycowe w wyraźny sposób zaburzają metabolizm tkanek, ponieważ krew nie może swobodnie przepływać. W wyniku czego dochodzi m. in. do niedokrwienia, które może prowadzić do zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, niedokrwienia kończyn dolnych.

Najważniejszymi przyczynami powstawania zmian miażdżycowych są złe nawyki żywieniowe (zbyt duża ilość węglowodanów w diecie, dieta bogata w tłuszcze nasycone lub nienasycone utwardzane), palenie tytoniu (zarówno bierne jak i czynne), nadwaga lub otyłość, brak aktywności fizycznej. Rozwojowi miażdżycy sprzyja nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy hiperlipidemia. Czynnikami predysponującymi do rozwoju miażdżycy jest również płeć (częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet) oraz wiek ( proces zmian miażdżycowych jest intensywniejszy po 45 roku życia).

Najczęściej objawy miażdżycy pojawiają się, gdy choroba znajduje się w zaawansowanym stadium. Obserwujemy, iż łatwiej się męczymy, odczuwamy bóle w okolicach mostka, mamy problemy z pamięcią i koncentracją, zawroty głowy, problemy ze wzrokiem. Odczuwamy oziębienie oraz bóle kończyn tzw. chromanie przestankowe (ból pojawia się, gdy chodzimy natomiast ustępuje w spoczynku).