Kiwi-bogactwo witaminy C i potasu
Kiwi nazywane również chińskim agrestem jest owocem kilku gatunków drzewiastych pnączy z rodzaju Aktinidia. Kiwi wywodzi się z Chin, gdzie jest znane od setek lat, jednak swoją popularność zyskało dopiero na początku XX w. kiedy zaczęto je uprawiać w Nowej Zelandii. To dzięki podobieństwu do ptaków, które zamieszkują tę wyspę, owoce posiadające brązową i włochatą skórkę zyskały swoją oryginalną nazwę.
Pod ciemną skórką kiwi kryje się niezwykle bogaty w składniki odżywcze miąższ (najbardziej znane mają kolor zielony, ale może być również żółty, czerwony, fioletowy). Co ciekawe odpowiednio przechowywane owoce nie tracą swoich wartości odżywczych i walorów smakowych nawet do pół roku.
Kiwi to bogactwo witamin i minerałów oraz błonnika. Znajdziemy w nim ogromne ilości witaminy C, która uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne dzięki czemu zmniejsza ich przepuszczalność oraz ryzyko krwawień, siniaków. Bierze udział w poprawie odporności organizmu, a jej regularne przyjmowanie obniża ryzyko przeziębienia. Ponadto będąc przeciwutleniaczem niszczy wolne rodniki przez co zapobiega procesom starzenia się skóry. Witamina C poprawia wchłanianie żelaza dlatego zaleca się spożywanie kiwi z produktami bogatymi w ten pierwiastek.
Kiwi to także skarbnica potasu, który jak dobrze wiemy obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz zapobiega zlepianiu się płytek krwi, a tym samym powstawaniu zakrzepów. Wpływa na prawidłowe przewodnictwo nerwowe oraz kurczliwość mięśni, w tym pracę serca.
Zawarty w kiwi błonnik pomaga w walce z zaparciami, reguluje procesy trawienne i wspomaga odchudzanie. Natomiast jego nierozpuszczalna frakcja obniża poziom złego cholesterolu, który przyczynia się do rozwoju miażdżycy. Obecna w kiwi luteina i zeaksantyna zapobiega zwyrodnieniom plamki żółtej chroniąc nasz wzrok. Oprócz tego w kiwi znajdziemy wit. K i E, kwas foliowy, magnez, miedź.