Kiedy zacząć przyjmować diosminę?

O diosminie wiemy naprawdę dużo. Mówi się o niej przede wszystkim w kontekście chorób układu żylnego. Dlatego kojarzy się nam jako preparat stosowany wyłącznie przy istniejącym problemie, a nie jako prewencja. Czy diosminę możemy przyjmować, aby nie dopuścić do rozwoju żylaków?

Diosmina to flawonoid glikozydowy, substancja naturalnie występująca w roślinach rutowatych i cytrusach. Naukowcy są w stanie pozyskać ją także chemicznie, znacznie ułatwia to dostępność na skalę przemysłową. Niezależnie czy naturalna czy syntetyczna, diosmina wykazuje takie samo działanie:

  • wzmacnia żyły i zwiększa ich elastyczność
  • zapobiega poszerzaniu się naczyń krwionośnych
  • usprawnia przepływ limfy

Najlepszy efekt terapeutyczny wykazuje diosmina w formie zmikronizowanej. Niewielkie cząsteczki są lepiej wchłaniane, a więc do otrzymania pożądanego efektu terapeutycznego, możemy zastosować mniejsze dawki. 

Wskazaniami do stosowania preparatów z diosminą są: 

  • objawy przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych (bóle i nocne kurcze, uczucie ciężkości nóg, żylaki kończyn dolnych) 
  • objawowe leczenie żylaków odbytu (hemoroidów)

Jednak nie musimy borykać się już z istniejącymi problemami, aby zacząć przyjmować diosminę. Możemy, ze względu na jej dosyć bezpieczny profil stosowania, zażywać ją także profilaktycznie. Co nas do tego kwalifikuje? Przede wszystkim będzie to obciążenie genetyczne i już istniejące symptomy (pajączki czy skłonność do opuchlizny kończyn dolnych), dodatkowo wzmocnione takimi elementami jak: otyłość i nadwaga, siedząca lub stojąca praca, częste noszenie butów na wysokich obcasach, płeć (niestety kobiety są bardziej narażone na problemy z żylakami). Oczywiście warto skonsultować z lekarzem czy przyjmowanie preparatów z diosminą w naszym przypadku będzie zasadne i czy nie wpłynie na działanie innych leków, które być może już stosujemy. Dyskwalifikuje nas także ciąża i karmienie piersią.

Pamiętajmy, że wzmocnienie naczyń krwionośnych to nie tylko stosowanie odpowiednich preparatów, chcąc zapewnić sobie najlepsze efekty, musimy połączyć je z aktywnością fizyczną i dietą. Takie trio ma szanse na spektakularne wyniki!