Jakie są zalecenia WHO dotyczące aktywności fizycznej?

WHO-cyclovena

Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO) podkreśla, że minimalna dawka aktywności fizycznej jest zależna od wieku i kondycji organizmu. Intensywność podejmowanych aktywności powinna szczególnie u osób młodych, dorastających sprzyjać rozwojowi zdolności motorycznych. Dla dzieci i młodzieży szkolnej zaleca się minimum 60 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej dziennie. 

Osobom dorosłym rekomenduje się minimum 30 minut umiarkowanej aktywności przez 5 dni w tygodniu oraz 20 minut intensywnego wysiłku przez 3 dni w tygodniu, wpływającego na zwiększenie siły mięśni i wytrzymałości organizmu.

W przypadku osób po 65 roku życia wskazane jest utrzymanie możliwie wysokiej aktywności, należy zadbać o wysiłek siłowy i aktywność poprawiającą koordynację ruchową. Jednocześnie pamiętać należy o uwzględnieniu indywidualnych zaleceń i przeciwwskazań lekarskich.

Niezależnie od wieku, we wszystkich wymienionych grupach powinniśmy minimalizować czas spędzany w pozycji siedzącej, szczególnie przed komputerem i telewizorem.