Dobroczynne właściwości hesperydyny

tangelo-cyclovena

Hesperydyna należy do flawanonów, które z kolei wchodzą w skład flawonoidów (związków organicznych występujących w roślinach). Dawniej nazywana była witaminą P. Swoją współczesną nazwę zawdzięcza Hesperydom, trzem nimfom z mitologii greckiej, które w ogrodzie bogów strzegły jabłoni obradzającej w złote jabłka.

W dużych ilościach występuje w owocach cytrusowych, głównie w pomarańczach, tangelo i cytrynach. Najwięcej hesperydyny zawiera biały miąższ znajdujący się pod skórką tych ostatnich. Nieco mniej będzie jej w warzywach zielonolistnych i w liściach mięty pieprzowej.

Związek ten ma mnóstwo właściwości korzystnych dla naszego zdrowia i urody. Działa przeciwutleniająco, a co za tym idzie chroni przed działaniem wolnych rodników i opóźnia procesy starzenia, przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i antynowotworowo. Ma wpływ na zmniejszanie ilości lipidów w surowicy krwi i w wątrobie, obniża poziom cholesterolu. Może również działać hamująco na ubytek tkanki kostnej.

Chroni naczynia krwionośne (wzmacnia ich ściany) i poprawia stan naczyń włosowatych, zmniejszając ich przepuszczalność (dlatego stosowana jest w preparatach mających działanie przeciwżylakowe oraz w kosmetykach do cery naczynkowej i z trądzikiem różowatym). Wspomaga też krążenie obwodowe. Poprawia działanie witaminy C i produkcję kolagenu (jest on niezbędny do utrzymania właściwej struktury naczyń krwionośnych). Pomaga zmniejszyć ryzyko krwawienia dziąseł, powstawania wylewów i wybroczyn w skórze. W połączeniu z witaminą C i wyciągiem z ruszczyka kolczastego zmniejsza uczucie ciężkich nóg i dobrze wpływa na krążenie żylne.