Dlaczego żylaki nóg pojawiają się częściej u kobiet?
O żylakach nóg słyszał chyba każdy, niestety większość także doświadczyła ich (dosłownie) na własnej skórze. A jak podają badania niestety to kobiety częściej i szybciej stają się ich ofiarami. Co na to wpływa?
Zacznijmy od tego czym właściwie są żylaki? Niezależnie od płci będą wyglądały w taki sam sposób – czyli będą to widoczne na skórze, niebiesko-fioletowe, charakterystycznie poskręcane zgrubienia. Powstają na skutek zaburzonego przepływu krwi przez naczynia krwionośne lub osłabienia ich ścian. Niestety swoją obecność manifestują poprzez szereg nieprzyjemnych objawów: uczucie ciężkości nóg, nocne kurcze, opuchnięcie i drętwienie kończyn dolnych, świąd skóry pokrytej żylakami, w skrajnych przypadkach może dojść do owrzodzenia podudzi. U obu płci wymienić możemy czynniki, które zwiększą prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków nóg:
– zaawansowany wiek (do 35 roku życia na opisywane schorzenie cierpi 6x więcej kobiet niż mężczyzn, natomiast po ukończeniu 65 lat proporcje się wyrównują)
– obciążenie genetyczne (zwłaszcza, jeżeli żylaki występowały u matki)
– siedzący tryb życia
– palenie tytoniu
– otyłość
Jednak to panie obciążone są dodatkowymi czynnikami, które sprawiają, że żylaki niestety dotykają je częściej. Jako jeden z głównych podaje się naturalnie występujące żeńskie hormony płciowe – estrogeny (odpowiedzialne za wzrost krzepliwości krwi) oraz progesteron (na jego skutek światło naczyń krwionośnych się poszerza). Niestety wymienione hormony wchodzą w skład preparatów antykoncepcyjnych oraz tych stosowanych w hormonalnej terapii zastępczej, wraz z przyjmowaniem których dodatkowo narażamy się na wystąpienie żylaków nóg. Oczywiście, jeżeli zdecydujemy się na przyjmowanie takich specyfików nie oznacza to, że od razu nasze kończyny pokryją się żylakami. Niemniej pamiętać należy o podwyższonym ryzyku. Kolejnym czynnikiem, jak najbardziej naturalnym jest ciąża. Chociaż ciało kobiety jest zdolne do wydawania na świat potomstwa, to obciążenie całego organizmu jaki wiąże się z tym stanem jest na tyle duże, że może nieść za sobą zdrowotne konsekwencje. Jeżeli o żylaki chodzi, to w trakcie ciąży pojawiają się na skutek wzrostu ilości krwi w organizmie przyszłej mamy (żyły przez niemal 9 miesięcy muszą transportować więcej krwi, więc ulegają poszerzeniu) oraz poprzez ucisk rosnącego dziecka na naczynia krwionośne (zmniejsza się „pusta” przestrzeń, macica napiera na sąsiadujące żyły, szczególnie żyłę główną dolną). To, co również sprawia, że kobiety częściej spotykają się z żylakami nóg, a co mogą wyeliminować to noszenie zbyt obcisłych ubrań i wysokich obcasów na co dzień. Taki strój skutecznie zaburza przepływ krwi, ale nie stanie się to po jednorazowym, a nawet okazjonalnym wyborze takich elementów garderoby.
Żylaki nóg to nie tylko problem natury estetycznej, to poważne schorzenie, które rzutuje na pracę całego organizmu. Niestety to kobiety są na nie bardziej narażone. Nie oznacza to jednak, że tylko one powinny dbać o żyły, niezależnie od płci, wszyscy powinniśmy zwracać na nie uwagę.