Dlaczego wygodne buty to podstawa?
Wygodne obuwie to podstawa, nie tylko w przenośni, ale przede wszystkim – dosłownie. Dlaczego tak ważne jest to dla naszego zdrowia? Na co zwracać uwagę kupując nową parę butów? Czy niewygodne buty to „tylko” bolące stopy?
Aby kupić wygodne buty musimy je przymierzyć, najlepiej obydwa, warto również przejść się w nich po sklepie. Pozwoli to ocenić czy but jest odpowiednio wyprofilowany czy wystarczająco elastyczny. Niestety o ile pozostałe części garderoby z powodzeniem możemy kupić w sklepach online, o tyle z obuwiem możemy mieć nie lada kłopot. Szczególnie wtedy, kiedy nasza stopa jest bardzo szczupła lub odwrotnie – pulchna, mamy wysokie podbicie itp. Jeżeli jednak mimo wszystko chcemy skorzystać z Internetu, powinniśmy dokładnie przeczytać opinie innych użytkowników. Warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są dane buty. Zazwyczaj im jest on bardziej miękki, tym większa szansa, że zakup będzie udany.
Czym jeszcze powinny charakteryzować się dobre buty? Otóż powinny umożliwiać swobodne poruszanie palcami, mieć ok. 5 mm przerwę od czubków palców do początku noska buta (dzięki temu stopa nie będzie się nadmiernie pociła). Wyściółka najlepiej aby była naturalna/umożliwiała wchłanianie wilgoci. W przypadku obuwia dla kobiet najbardziej odpowiedni obcas to ten o wysokości 2,5-4 cm, solidnie osadzony pod piętą.
Dzięki idealnie dobranym butom możemy uniknąć wielu schorzeń. Najczęściej spotykanymi są:
- otarcia (nawet niepozorne rany skutecznie uniemożliwią chodzenie) i nagnioty
- przeciążenia stawów
- halluksy
- zwyrodnienia stawów nóg i biodrowych
- problemy z więzadłami
- zaburzony przepływ krwi w kończynach dolnych, a w dalszym etapie powstanie żylaków
- skręcenia
- rozejście się kości śródstopia
Zwracamy uwagę na kolor butów, kształt obcasów oraz to czy są modne w danym sezonie, ale wbrew pozorom nie jest to najważniejsze. Najważniejsze jest to, aby pasowały do naszych stóp idealnie i wykorzystywane były zgodnie z przeznaczeniem, tylko wtedy będziemy w stanie bez obaw biegać, spacerować i oddawać się innym aktywnościom.