Dieta wzmacniająca…żyły

Odpowiednio zbilansowana dieta ma nieoceniony wpływ na funkcjonowanie organizmu. Często to za jej pośrednictwem możemy obniżyć ilość złego cholesterolu we krwi, zmniejszyć poziom cukru. A jak ma się to co jemy do stanu naszych żył? Czy ma na nie wpływ?

Jeżeli pod uwagę weźmiemy osoby, które cierpią na uporczywe pajączki, czyli teleangiektazje, odpowiedź powinna ich zadowolić – tak, dieta może pomóc im w walce z tą przypadłością.

Oczywiście działać należy kompleksowo, dobrze dobrane preparaty apteczne i kosmetyczne + wsparcie odpowiednią dietą, mogą w znacznym stopniu zmniejszyć ilość popękanych naczynek. Niestety nawet taka doskonała kombinacja nie jest w stanie usunąć powstałych wcześniej uszkodzeń, ale już sama wizja braku nowych zmian jest niezwykle zachęcająca do wprowadzenia do jadłospisu specyficznych produktów. Zanim jednak do nich przejdziemy, przypomnijmy sobie czym właściwie są teleangiektazje i jak powstają. Pajączki to znajdujące się tuż pod skórą pękające naczynia włosowate, które ulegają poszerzeniu, przez co zaczynają przez nią prześwitywać. Często takie powiększone naczynka pojawiają się jedno obok drugiego, tworząc charakterystyczną sieć. Mogą występować na twarzy, nogach, a nawet całym ciele. Do głównych przyczyn ich występowania zalicza się przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Niestety u niektórych osób naczynia włosowate umiejscowione są nadzwyczaj płytko, szacuje się, że aż w 80% skóra naczynkowa jest wynikiem dziedziczenia. Ponadto na teleangiektazje narażeni jesteśmy w warunkach skrajnych temperatur (upały latem lub silne mrozy zimą), kiedy cierpimy na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę lub zaburzenia hormonalne czy w przypadku kobiet – ciąża (zwiększa się ilość krwi, a żyły się poszerzają). 

Jaką zatem dietę przyjąć jako tę, która pomoże w walce z niechcianymi pajączkami? Przede wszystkim powinna zawierać składniki, które nie tylko wzmocnią, ale też uelastycznią żyły, będzie to:

  • Cynk (znajdziesz go m.in. w owocach morza, mięsie, orzechach, kakao)
  • Miedź (doskonałe źródło tego pierwiastka to np. podroby, awokado, produkty zbożowe)
  • Rutyna (znajdziesz ją w kaszy gryczanej, żurawinie, wiśniach lub morelach)

To o czym nie możemy zapomnieć to również lista „zakazanych” produktów, których osoby z pękającymi naczynkami powinny unikać, będzie to: chili, chrzan, kardamon, cynamon (wszystkie ostre i rozgrzewające przyprawy), a także zbyt duża ilość kawy. 

Walka z pajączkami nie należy do łatwych, te z pozoru błahe czerwono-fioletowe żyłki to nie tylko problem natury estetycznej. Z całą pewnością nie należy ich bagatelizować, mogą bowiem świadczyć o poważniejszych schorzeniach.