Dieta uboga w błonnik a powstawanie żylaków

babka-cyclovena

Na powstawanie żylaków ma wpływ wiele czynników. Schorzenie to może mieć podłoże genetyczne. Żylaki czasem powstają w wyniku zaburzeń gospodarki hormonalnej. Jednak bardzo często genezy można dopatrywać się w nieodpowiednim stylu życia. Otyłość (w tym otyłość brzuszna), nadwaga, nadciśnienie tętnicze, nadmiar soli w diecie, palenie papierosów – to wszystko czyni nas bardziej podatnymi na tworzenie się pajączków i żylaków.   

Jeśli chodzi o profilaktykę, bardzo często zaleca się w pierwszej kolejności zadbanie o zdrową dietę. Jednym ze składników, którego nie powinno w niej zabraknąć, jest błonnik, regulujący procesy trawienne. Osoby mające skłonność do pojawiania się żylaków muszą zadbać o prawidłowe wypróżnianie. Jeśli nie pozbędą się zaparć, problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem w naczyniach żylnych nóg mogą się nasilać.

Jakie zmiany w swoim sposobie odżywiania się wprowadzić, aby zadbać o wysoki poziom błonnika, a co za tym idzie o zdrowe nogi? Najlepiej zacząć od owoców i warzyw, które są świetnym źródłem tego składnika. Im więcej ich jesz, tym lepiej. Zrezygnuj z mąki pszennej na rzecz produktów pełnoziarnistych. Jedz kasze. Warto też pić napary z babki płesznik, która bardzo skutecznie likwiduje problem zaparć.

Warto jednak pamiętać, że błonnik to nie wszystko – dieta antyżylakowa powinna być też bogata w witaminę C, hesperydynę, polifenole i witaminę E. Niezwykle ważna jest również odpowiednia ilość ruchu.

Zmiany w stylu życia warto wprowadzać latem, kiedy stragany uginają się od bogactwa sezonowych owoców i warzyw, a słoneczna pogoda zachęca do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.