Czym jest trening kardio?

Kardio trening

Jak sama nazwa może sugerować, trening kardio ma za zadanie nie tylko polepszyć ogólną wydolność organizmu i zwiększyć spalanie tłuszczu, ale również wzmocnić i poprawić kondycję mięśnia sercowego.

Kluczowe dla odniesienia właściwych efektów takich ćwiczeń jest dostosowanie intensywności, czasu trwania i częstotliwości treningu. Czas trwania powinien wynosić około 40- 60 minut z częstotliwością trzech razy w ciągu tygodnia, zaś miarą jego intensywności jest tętno maksymalne, którego rekomendowana wartość wynosi 220 – wiek (przykładowo u 30-latka: 220 – 30 = 190).

Podczas treningu wskutek przemian tlenowych organizmowi dostarczana jest energia pochodząca z węglowodanów i lipidów. Serce w trakcie takich ćwiczeń zmuszane jest do pompowania większej ilości krwi niosącej tlen do mięśni. Podczas wysiłku zatem trenowany jest też mięsień sercowy, dzięki czemu poprawia się wydolność organizmu, spalaniu ulega tkanka tłuszczowa, a nawet poprawia się proces regulacji hormonalnej, co również nie pozostaje bez wpływu na ogólny metabolizm organizmu. Podejmowana aktywność znacznie pobudza krążenie zapobiegając zastojom krwi żylnej i rozwojowi żylaków, a zdrowy wydolny organizm skuteczniej broni się przed wszystkimi niekorzystnymi czynnikami chorobotwórczymi.