Co się stanie, kiedy rzucimy palenie?
Rzucenie palenie korzystnie wpływa na stan naszego zdrowia i portfela. W tym krótkim artykule zajmiemy się tym pierwszym i przeanalizujemy, co (dobrego) dzieje się w naszym organizmie od momentu wypalenia ostatniego papierosa. Jak pewnie możemy się spodziewać, im dłużej nie palimy, tym korzystne efekty są silniejsze i jest ich więcej.
Co ciekawe, już po 20 minutach od wypalenia ostatniego papierosa nasz puls wraca do normy, co nie pozostaje bez wpływu na normalizację pracy serca. Z kolei, po 8 godzinach dochodzi do zmniejszenia stężenia nikotyny i tlenku węgla o ponad połowę. W naczyniach krwionośnych pojawia się wówczas więcej tlenu, co korzystnie wpływa na pracę nie tylko układu krążenia, ale także układu nerwowego, pokarmowego czy oddechowego (komórki są wówczas bardziej „dotlenione”). Po ok. 3 dniach oskrzela się rozluźniają, a nasz układ oddechowy zaczyna oczyszczać się ze śluzu i innych zanieczyszczeń związanych z nałogiem. Ryzyko infekcji zmniejsza się z kolei po 9 tygodniach od rzucenia palenia. Po upływie roku odnotowano z kolei zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Dopiero po upływie 10 lat zmniejsza się z natomiast ryzyko raka płuc – choroby, które zgodnie uznawana jest za najgroźniejsze powikłanie tego nałogu.
Naukowcy przekonują, że jeśli rzuci się palenie w okolicach 30 roku życia, istnieje ogromna szansa, że nasz organizm zapomni z czasem, że kiedykolwiek dostarczaliśmy mu nikotynę i substancje smoliste.