Ból w klatce piersiowej – objaw, którego nie należy lekceważyć

bolklatki-cyclovena

Chociaż jest to symptom bardzo niespecyficzny i może sugerować istnienie wielu chorób (np. układu oddechowego, pokarmowego, nerwowego czy krwionośnego), to nigdy nie należy go bagatelizować i  – zawsze – podczas konsultacji lekarskiej informować o jego wystąpieniu w przeszłości. Dlaczego w tym przypadku panują aż tak duże środki ostrożności?

Głównie z powodu potencjalnych chorób układu krążenia. I tak, np. w przebiegu dławicy piersiowej (spowodowanej niedokrwieniem serca) dochodzi do bólu umiejscowionego za mostkiem, którego charakter określa jako piekący, gniotący, ściskający. Nierzadko współistnieje z dusznościami i kaszlem. Może on promieniować do lewego barku, ręki, żuchwy i pojawia się często po wysiłku fizycznym lub zadziałaniu bodźca stresowego. Podobny ból, chociaż trwający dłużej i o wiele bardziej nasilony charakteryzuje zawał serca. Bólom zawałowym mogą towarzyszyć nudności, wymioty, osłabienie czy silne, charakterystyczne stany lękowe (np. „lęk przed śmiercią”.)

To nie koniec. Bóle w klatce piersiowej mogą być objawem innych bardzo groźnych chorób kardiologicznych jak np. tętniaka aorty (jest to największa tętnica w naszym organizmie) i zapalenia mięśnia sercowego.