Antykoncepcja hormonalna – o jakich badaniach musisz pamiętać, kiedy ją stosujesz?

Antykoncepcja hormonalna to częsty sposób zapobiegania ciąży, który wybierają kobiety. Do dyspozycji mają: tabletki jedno- lub dwuskładnikowe, plastry, implanty podskórne, krążki dopochwowe, zastrzyki oraz wkładki wewnątrzmaciczne. To metoda skuteczna oraz bezpieczna, jeżeli jest odpowiednio dobrana i kontrolowana. Chcąc mieć pełny obraz jak hormony wpływają na organizm, powinno wykonywać się badania, które to pokażą. Zarówno przed jej rozpoczęciem, jaki i kontrolnie – raz do roku, podczas stosowania.

Oczywiście to ginekolog decyduje o zaordynowanych badaniach, bierze pod uwagę wiek, stan zdrowia, choroby towarzyszące, to czy kobieta już rodziła czy nie. Istnieje jednak tzw. profil przy antykoncepcji hormonalnej, który stanowi punkt wyjścia do diagnostyki.

MORFOLOGIA

Niezależnie od tego jakiej płci jesteśmy, czy zamierzamy brać tabletki antykoncepcyjne czy nie, powinniśmy regularnie wykonywać morfologię. To podstawowe badanie krwi daje obraz w jakiej kondycji jest organizm, często do pierwszy krok do diagnostyki różnych chorób. Dlatego tak ważne jest, aby go nie bagatelizować.

ROZMAZ KRWI OBWODOWEJ

Innymi słowy mówiąc – to zbadanie ilości poszczególnych leukocytów (krwinek białych) we krwi. Zarówno ich spadek, jak i nadmiar są alarmujące. Niestety najczęściej świadczą o toczących się chorobach, które z kolei mogą wykluczyć stosowanie hormonalnej formy antykoncepcji.

POZIOM CUKRU

Cukrzyca do niedawna wykluczała możliwość stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jednak wraz z rozwojem, zarówno leków przeciwcukrzycowych, jaki i antykoncepcyjnych, metoda ta stała się dostępna niemalże dla każdego. Warunkiem, który musi być spełniony jest to, że cukrzyca musi być wyrównana, czyli opanowana. Dzięki wiedzy o cukrzycy, lekarz będzie mógł zaleczyć nowoczesne, niskodawkowe preparaty, które będą miały niewielki wpływ na gospodarkę węglowodanową czy wydzielanie insuliny.

KOAGULOGRAM

Badanie pokazuje czy pacjentka ma problem z krzepliwością krwi. Dlaczego jest to ważne w kontekście stosowania antykoncepcji hormonalnej? Taka forma zapobiegania ciąży powoduje zwiększenie krzepliwości krwi, a więc w przypadku, kiedy pacjentka ma zaburzony ten proces, a do tego np. stany zapalne żył, żylaki, dodatek hormonów antykoncepcyjnych znacznie zwiększy ryzyko zawału serca czy żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

LIPOGRAM

Czyli badanie określające poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi. Antykoncepcja hormonalna ma wpływ na gospodarkę tłuszczową, zmniejsza poziom tzw. dobrego cholesterolu LDL, a zwiększa trójglicerydy. Połączenie nieprawidłowych wyników lipogramu oraz zwiększona krzepliwość krwi, niestety, ale mogą zakończyć się chorobami sercowo-naczyniowymi, nadciśnieniem tętniczym czy zawałem serca.

PRÓBY WĄTROBOWE

Bardzo ważne badanie, które może wykluczyć możliwość stosowania antykoncepcji hormonalnej. Taka forma zapobiegania ciąży niestety, ale może prowadzić do uszkodzenia wątroby i powstania chorób tego narządu (kamicy żółciowej, gruczolaków), dlatego istotne jest kontrolowanie jej stanu, tak aby możliwie najwcześniej zareagować.