Aktywność fizyczna przyjazna nogom. Jak ją zwiększyć w ciągu dnia?

krazeniezylnewnogach-cyclovena

Osoby, które mają problemy z żylakami i opuchniętymi, bolącymi nogami, często unikają ruchu. Tymczasem takie zachowanie jeszcze pogłębia problem. Umiarkowana aktywność fizyczna jest zalecana przy tego typu schorzeniach. Nie cofnie ich, ale może zapobiec postępowaniu choroby, ponieważ każda forma ruchu pobudza nasze krążenie. Nie trzeba więc od razu biec na siłownię, by krew była pompowana do serca zamiast zalegać w obwodzie.

Przede wszystkim warto postawić na chodzenie. Zamiast siedzieć w domu przed telewizorem, można wybrać się na spacer. Im dłuższy, tym lepiej. Bardzo aktywizuje np. posiadanie psa. Jeżeli masz  niedaleko do sklepu, zostaw samochód w domu. Wybierz się tam pieszo. Osoby, które mają pracę biurową, powinny wykorzystywać każdą okazję na zrobienie choć paru kroków. Zamiast pisać mail do współpracownika z sąsiedniego pokoju/piętra, można pójść do niego i porozmawiać. Raz na godzinę warto przejść się do kuchni, by napić się wody. Można zacząć korzystać z łazienki, która jest położna nieco dalej. W pozycji siedzącej warto jak najczęściej poruszać nogami. Nie zakładaj nogi na nogę. Jeśli tylko to możliwe, nie korzystaj z windy i schodów ruchomych. Musisz wjechać na dziesiąte piętro? Wejdź chociaż na drugie. Jeśli do pracy masz stosunkowo blisko, zrezygnuj z komunikacji miejskiej/auta i zrób sobie spacer albo zacznij jeździć rowerem. Jeżeli w domu odpoczywasz w pozycji siedzącej lub leżącej, wstań chociaż raz na pół godziny i przejdź się po mieszkaniu, porządkując np. przestrzeń dookoła. Dużo stoisz (w pracy, kolejkach, tramwaju)? Staraj się jak najczęściej przenosić ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Możesz też naprzemiennie stawać na palcach i piętach.

Bardzo ważne jest również wzmacnianie mięśni nóg. Zaprzyjaźnij się z rowerem. Kiedy brakuje Ci energii, włącz ulubioną piosenkę i potańcz. Wygospodaruj 10-15 minut dziennie na proste ćwiczenia (np. w czasie oglądania telewizji). Rób tzw. „rowerek”, połóż się i unoś naprzemiennie nogi, unieś nogi do góry – zginaj i prostuj raz jedną, raz drugą. Nie forsuj się. Dostosuj intensywność ruchu do swojej kondycji i możliwości. Jeżeli tylko masz taką możliwość, ćwicz w wodzie. Pływanie i aqua aerobik wzmacniają mięśnie, jednocześnie odciążając nogi. Sam ruch to jednak nie wszystko. Pamiętaj, że żylaków nie można bagatelizować. Koniecznie zgłoś się z nimi do lekarza.