Jak radzić sobie z obrzękami nóg?
Osoby chorujące na przewlekłą niewydolność żylną mają często problemy z obrzękami nóg. Podobne objawy daje także zatrzymywanie się wody w organizmie np. przed miesiączką lub podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Oto kilka sposobów na walkę z opuchlizną.
Paradoksalnie zacznij od uzupełnienia płynów. Zatrzymywanie wody może wiązać się z tym, że pijemy jej za mało. Magazynując ją w tkankach, organizm broni się przed odwodnieniem.
Czas się ruszyć. Nawet zwykły spacer poprawia krążenie krwi i limfy. Nie szukaj wymówek, tłumacząc się, że przecież nogi są takie ociężałe. Prawdopodobnie już kilka minut w ruchu przyniesie Ci nieoczekiwaną ulgę.
Za obrzęki odpowiedzialna może być także dieta. Sól, przetworzona żywność, ostre przyprawy i cukier nie służą nogom. Warto natomiast zadbać, by w Twoim jadłospisie znalazły się: potas (pozytywnie wpływa na gospodarkę wodną organizmu, wspomaga pracę mięśni), hesperydyna i krzem (wzmacniają naczynia krwionośne). Pomóc może też imbir, który ma właściwości diuretyczne i jednocześnie wpływa na poprawę krążenia.
Jeśli masz odrobinę czasu, wypróbuj sposoby naszych babć. Stopy obłóż pokrojonymi w plasterki, surowymi ziemniakami lub liśćmi kapusty (uprzednio rozbitymi tak, by puściły soki). Okład powinno się trzymać ok. 15-20 minut. Po jego zdjęciu umyj stopy w zimnej wodzie.
Sól stosowana od zewnątrz może wpływać korzystnie na likwidację obrzęków. Wystarczy wymoczyć stopy w wodzie z dodatkiem zwykłej soli kuchennej lub soli do stóp. Jeżeli odpoczywasz po takim zabiegu w pozycji leżącej, zadbaj, by Twoje nogi znajdowały się wyżej niż reszta ciała. Maksymalnie po dwóch godzinach opuchlizna powinna zejść. Podobny efekt można osiągnąć, mocząc nogi w chłodnej wodzie z dodatkiem octu jabłkowego.