Czym się różni nadwaga od otyłości?
Zarówno nadwaga jak i otyłość to terminy związane z nadmierną masą ciała. Pojęcie nadwagi odnosi się do stanu, w którym poziom tkanki tłuszczowej przekracza wartości uznane za pewne optimum dla zachowania zdrowia i kondycji. Nadwaga może być także wstępem do rozwoju choroby przewlekłej, za jaką z kolei uważa się otyłość (nawet Światowa Organizacja Zdrowia wpisała ją na oficjalną listę chorób przewlekłych).
Otyłość to nadmierne, nienaturalne nagromadzenie tkanki tłuszczowej powodujące obciążenia zdrowotne dla organizmu oraz liczne powikłania, w tym przede wszystkim te, dotyczące układu krążenia (jak nadciśnienie tętnicze, zawały serca, udary mózgu, miażdżyca, obrzęki), oraz metabolizmu naszego organizmu (np. cukrzyca).
Zgodnie z przyjętą klasyfikacją nadwagę stwierdza się, gdy wskaźnik BMI mieści się w przedziale od 25 do 30 jednostek. Oczywiście wyjątkiem są tutaj sportowcy posiadający dużą ilość tkanki mięśniowej. Z kolei, otyłość występuje, gdy BMI jest wyższe lub równe 30. Jak wyliczyć ten wskaźnik? Z prostego, matematycznego wzoru, ale o tym… dowiemy się w kolejnych odcinku naszych artykułów.