Mikroangiopatie w przebiegu cukrzycy
Mikroangiopatie to zmiany w budowie i funkcjonowaniu najdrobniejszych naczyń krwionośnych (naczyń włosowatych oraz najmniejszych tętnic i żył) pojawiające się m. in. w związku z rozwojem cukrzycy.
Przewlekła hiperglikemia, czyli nadmiar glukozy we krwi i zachodzący w takim środowisku metabolizm powoduje, jak sugerują badacze znaczny wzrost ilości powstających wolnych rodników czyli tzw. stres oksydacyjny. Ponadto wyniki badań wskazują, iż przy podwyższonym stężeniu glukozy może zostać zaburzony ogólny metabolizm komórek i ich reakcje na różnego rodzaju bodźce i enzymy warunkujące prawidłowość podstawowych procesów życiowych komórki.
Wskutek powikłań cukrzycowych dochodzić może do zwężenia ścian najmniejszych naczyń krwionośnych. Wskutek uszkodzenia komórek naczyń krwionośnych osłabiona zostaje ich struktura, a zaburzenia metabolizmu nie pozwalają na prawidłowy przebieg ich regeneracji, co skutkuje niewłaściwym ukrwieniem i znacznie upośledza funkcjonowanie tkanek. Powikłania związane z hiperglikemią mogą być przyczyną uszkodzeń nie tylko samych naczyń krwionośnych, ale także ośrodka wzroku, nerek oraz układu nerwowego.
Pamiętajmy, nadmiar cukru w organizmie nie musi być śmiertelny, ale jego powikłania już na pewno tak!