Właściwości zielonej herbaty

zielonaherbata

Zielona herbata, czyli napar przyrządzany z liści chińskiego krzewu herbacianego znany był na Dalekim Wschodzie od wieków. Surowiec ten w  ostatnich latach zdobywa w popularność także w naszych szerokościach geograficznych. Napój ceniony jest przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy usuwających z naszego organizmu nadmiar wolnych rodników uszkadzających struktury komórkowe, sprzyjających mutacjom i przyspieszającym procesy starzenia.

Flawonoidy zawarte w suszu herbacianym razem z kofeiną i witaminami z grupy B przyspieszają proces przemiany materii, zmniejszają apetyt, wpływają na zmniejszenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów (tłuszczów), a zarazem chronią naczynia krwionośne przed tworzeniem się skrzeplin i jednocześnie wzmacniają ich strukturę (poprzez wpływ na tzw. śródbłonek naczyniowy).

Zielona herbata zwiększa również aktywność enzymów biorących udział w trawieniu, pozytywnie wpływa na metabolizm wątroby, wzmaga termogenezę (całość reakcji fizjologicznych warunkujących utrzymanie stałej temperatury naszego ciała) oraz przyspiesza utlenianie tłuszczów – nie bez przyczyny wiele pacjentów utożsamia ten produkt jako skuteczne narzędzie wspomagające walkę z nadwagą.