Rutozyd a naczynia krwionośne
Rutozyd zwany także rutyną należy do grupy flawonoidów, a po raz pierwszy substancja ta została wyselekcjonowana z rośliny o nazwie ruta zwyczajna, pochodzącej z południowo- wschodniej Europy.
Ze względu na właściwości substancję tą wykorzystuje się w produkcji leków, suplementów diety i kosmetyków. Jako bioflawonoid rutyna ma zdolności wychwytywania nadmiaru wolnych rodników dzięki czemu chroni komórki tkanek przed uszkodzeniem, a także wpływa korzystnie na stan naczyń krwionośnych, (szczególnie tych najmniejszych- włosowatych) uszczelniając ich ściany i łagodząc obrzęk. Rutyna hamuje także proces szybkiego utleniania witaminy C, która jak wiadomo jest związkiem nietrwałym i szybko ulega rozpadowi.
Przy spożyciu produktów zawierających ten flawonoid obserwuje się poprawę stanu naczyń włosowatych, poprawę odporności organizmu, a nawet obniżenie ryzyka chorób serca i miażdżycy. Jak w każdym przypadku zaleca się jednak ostrożność, gdyż przeciwutleniacze mogą przyczyniać się do zakłócenia działania niektórych leków zmniejszając ich skuteczność bądź powodując wytrącanie się w organizmie zbędnych związków chemicznych.