Gdzie szukać flawonoidów?
Flawonoidy są naturalnymi związkami organicznymi występującymi w roślinach. U roślin pełnią przeważnie funkcje ochronne, zabezpieczając je przed atakiem owadów i grzybów. Spełniają także rolę barwników, a także chronią tkanki roślin przed nadmierną ilością promieniowania UV (posiadają zdolność do jego pochłaniania).
Flawonoidy wykazują również szereg pożądanych działań na organizm ludzki. Działają przeciwzapalnie, rozkurczająco, obniżają ciśnienie krwi, zapobiegają krwawieniom i zakrzepom, uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne, pomagają w przyswajaniu witaminy C przez organizm, ale przede wszystkim wykazują funkcje przeciwutleniaczy (lub antyoksydantów).
Właśnie dzięki działaniu przeciwutleniającemu flawonoidy uważane są za sprzymierzeńców organizmu ludzkiego w profilaktyce chorób układu krążenia, nowotworów oraz przedwczesnego starzenia się komórek (co ma znaczenie np. w kontekście właściwej pielęgnacji skóry czy funkcjonowania układu nerwowego).
Szacunkowo uznaje się, iż zapotrzebowanie człowieka na flawonoidy wynosi około 1 grama na dzień, a najbogatszym źródłem tych substancji są owoce cytrusowe, pomidory, papryka, zielona sałata, brokuły, zielona herbata, kakao oraz niektóre zioła. Tak więc dla zachowania zdrowia i młodości zalecana jest dieta bogata w owoce i warzywa. Wrogiem flawonoidów jest z kolei stres i nadmiar używek, w tym niezwykle popularnej… kawy.
Przykładem flawonoidu uczestniczącego we właściwym funkcjonowaniu układu krążenia jest hesperydyna – doceniana w profilaktyce żylaków, hemoroidów czy kruchości naczyń krwionośnych i polecana osobom skarżącym się na bolesność czy uczucie ciężkich nóg.