Ruszczyk kolczasty – tradycja stosowania poparta badaniami

obrzek

Mało kto spodziewałby się, że ta znana od dawna, śródziemnomorska roślina, przez wieki wykorzystywana w medycynie ludowej na całym świecie nadal jest przedmiotem wielu badań naukowych. Ich celem jest nie tylko potwierdzenie właściwości surowca związanych m. in. z hamowaniem powstawania obrzęków czy zwiększeniem elastyczności ścian naczyń krwionośnych, ale także odkrycie złożonych (a przez to ciekawych!) mechanizmów decydujących o jego szerokim zastosowaniu.
A odkryć udało się już bardzo wiele…. Najnowsze badania naukowe wskazują, że ruszczyk regularnie pobudza mikrokrążenie (nawet w tych najdrobniejszych naczyniach krwionośnych), wpływa na komórki budujące ściany naczyń krwionośnych, hamuje działanie enzymów zmniejszających napięcie żył oraz zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych. Wpływa także na układ limfatyczny, który także decyduje o cyrkulacji płynów ustrojowych. Bezpośrednim, a zarazem pozytywnym skutkiem takiej aktywności jest zmniejszenie dolegliwości, które odczuwa wielu z nas – obrzęków, bólu i drętwienia kończyn dolnych, uczucia ciężkości nóg, hemoroidów. Wszystko pod warunkiem regularnego stosowania! [1].
Warto pamiętać, że najnowsze badania nad ruszczykiem nie sprowadzają się wyłącznie do potwierdzenia jego właściwości. Oceniane jest także…. zadowolenie pacjentów z jego stosowania. A te, jak pokazują wyniki z 2016 r. jest najwyższe u osób stosujących kombinację: ruszczyka kolczastego, hesperydyny i witaminy C [2]. Te 3 składniki znajdziemy w suplemencie diety Cyclovena.

1. Allaert FA. Combination of Ruscus aculeatus extract, hesperidin methyl chalcone and ascorbic acid: a comprehensive review of their pharmacological and clinical effects and of the pathophysiology of chronic venous disease. Int Angiol. 2016; 35(2):111-6.

2. Chubek J i wsp. Patients’ satisfaction with therapy methods of advanced chronic venous disease. Int Angiol. 2016;35(1):98-107