Jak ciepło wpływa na żylaki?
Pierwsze naprawdę ciepłe, a nawet gorące dni są za nami, a lato dopiero się zaczyna. Większość z nas na pewno nie może się doczekać wygrzewania na słońcu, wyższych temperatur i (ze względu na sytuację z koronawirusem raczej samochodowych) wyjazdów na urlopy. Czy wakacje i wyższe temperatury służą naszym nogom? A jak to jest z tymi, które dodatkowo mają żylaki?
Żylaki to problem, który dotyczy ok.50% dorosłych osób w Polsce, jest to zatem dosyć powszechne schorzenie. Zaczyna się od delikatnych pajączków, które niestety, ale w wyniku nieprawidłowych nawyków, zaniedbań lub (co jest już poza nami) – predyspozycji genetycznych czy chorób towarzyszących, mogą przekształcić się w duże, fioletowo-niebieskie żylaki. To nieprawidłowe poszerzenia żył, które niestety nie potrafią powrócić do stanu pierwotnego.
Dlatego wniosek nasuwa się jeden – żylaki nie lubią wysokich temperatur! Ciepło sprawia, że żyły w naturalny sposób się poszerzają, krew zaczyna wolniej krążyć i zalegać. Jak nie trudno się domyśleć, miejsca w których taki stan ma już miejsce, dodatkowo się poszerzają, a żylaki czy nawet pajączki stają się bardziej okazałe. Sprawia to, że zmiany są nie tylko bardziej widoczne, ale także objawy, które im towarzyszą, nasilają się (obrzęk, drętwienie, ból, uczucie ciężkości). Dotyczy to nie tylko podwyższonej temperatury w okresie letnim, ale także długich, gorących kąpieli, solarium oraz sauny. O ile z trzech ostatnich aktywności możemy zrezygnować lub ograniczyć je do minimum, to lato, tak jak każda pora roku, musi przyjść. Jak poradzić sobie w tym czasie i nie spowodować pogłębienia problemów z żylakami czy pajączkami?
- Kilka razy dziennie wykonuj chłodno-letni prysznic nóg, polewaj nogi używając prysznica raz zimną, raz letnią wodą.
- Kilka razy dziennie połóż się w pozycji z nogami uniesionymi powyżej linii serca (zalegająca krew, dzięki sile grawitacji będzie miała ułatwiony odpływ).
- Noś wygodne obuwie, unikaj szpilek lub butów, w których nie możesz swobodnie poruszać palcami.
- Chroń nogi przed długotrwałą ekspozycją na promienie słoneczne.
- Zakładaj przewiewne, ubrania wykonane z naturalnych materiałów, dbaj aby skarpetki nie miały zbyt ścisłych ściągaczy.
- Nawadniaj organizm!