Przyczynach powstawania żylaków

Powstawanie żylaków, czyli trwałych rozszerzeń i zniekształceń ścian naczyń żylnych związane jest z zaburzonym krążeniem głównie w kończynach dolnych, zaś owe zaburzenia powodowane są przez kilka zasadniczych czynników.
Osłabienie struktury naczyń krwionośnych wymienia się jako jedną z podstawowych przyczyn chorób żył. Nadmiar wolnych rodników oraz deficyt wartości odżywczych związany z niewłaściwą dietą i stosowaniem używek przyczynia się do osłabienia struktury tych naczyń. Naczynia żylne tracą swoją sprężystość, a umiejscowione wewnątrz zastawki żylne nie zapobiegają cofaniu się i zastojowi krwi płynącej pod stosunkowo niskim ciśnieniu
Brak aktywności fizycznej i długotrwałe zajmowanie pozycji siedzącej, a także ucisk na poszczególne tkanki również sprzyja zastojowi krwi żylnej, której przepływ nie jest dodatkowo wspomagany przez skurcz pracujących mięśni, jak przy poruszaniu się. Długotrwałe siedzenie w jednej, wręcz nieruchomej pozycji jest charakterystyczne dla podróży lotniczych, w czasie których znacznie ograniczona jest możliwość ruchu, a rozstaw foteli szczególnie w klasie ekonomicznej nie sprzyja regeneracji kończyn dolnych. Ponadto organizm wskutek nieregularnego przyjmowania posiłków i płynów (zarówno w czasie długich podróży jak i zwiększonego wysiłku fizycznego odwadnia się), co dodatkowo powoduje zagęszczenie krwi. Pozycja stojąca, częste noszenie obuwia na wysokim obcasie oraz nadwaga powodują dodatkowe obciążenie kończyn dolnych i podobnie jak przy długotrwałym siedzeniu ograniczają dynamikę pracy mięśni nóg przyczyniając się do spowolnienia krążenia. Zaburzenia krążenia występować mogą także wskutek ucisku płodu na okoliczne tkanki i naczynia krwionośne u matki ciężarnej. Wśród przyczyn żylaków wymienia się także niektóre leki (np. hormony), które potęgują opisane powyżej, niekorzystne działanie. U podstaw skutecznej profilaktyki żylaków i zaburzeń krążenia leży zatem budowanie świadomości na temat zagrożeń związanych w szczególności z brakiem aktywności fizycznej oraz stosowaniem niewłaściwej diety. Problem żylaków dotyczy w znacznym stopniu kobiet, u których schorzenia te występują najczęściej.
W profilaktyce ważne jest zarówno unikanie czynników ryzyka (jeśli się da – również w pracy), stosowanie właściwej diety i odpowiedni styl życia. W wielu przypadkach zaleca się także dodatkową suplementację diety w składniki usprawniające pracę naczyń krwionośnych.