Kto jest w grupie ryzyka… hemoroidów?

Kto jest w grupie ryzyka hemoroidów

Hemoroidy, inaczej guzki krwawnicze to dolegliwość, która może dotyczyć nawet 30 do 50 proc. populacji (są to objawy wyjątkowo wstydliwe, dlatego w tym przypadku trudno o dokładne dane epidemiologiczne). Ich występowanie jest zależne od płci (częściej występują u kobiet), wieku, trybu życia, chorób współistniejących, masy ciała czy diety.

Z całą pewnością objawom tym sprzyja siedzący tryb życia, dlatego na hemoroidy częściej skarżą się m. in. pracownicy biurowi, zawodowi kierowcy czy niektórzy sportowcy np. kolarze lub po prostu osoby uwielbiające jazdę na rowerze. Hemoroidom sprzyjają także dolegliwości ze strony dolnego odcinka przewodu pokarmowego (często powiązane z niewłaściwą dietą). Na pierwszy plan wysuwają się tutaj biegunki lub zaparcia (objawy te mogą występować również naprzemiennie). Na hemoroidy zapadają również kobiety w ciąży – rozwijający się płód może uciskać układ żylny, co utrudnia prawidłowy przepływ krwi i powoduje zaburzenia funkcjonowania jelita grubego. Objaw te statystycznie częściej dotyka również osoby w podeszłym wieku, a to ze względu na zmniejszoną perystaltykę przewodu pokarmowego w tym okresie życia.

Nie zapominajmy także o osobach przewlekłe stosujących niektóre leki. Mowa tutaj szczególnie o preparatach przeciwpłytkowych (włączamy tutaj również kwas acetylosalicylowy stosowany w dawkach 75 – 100 mg) lub przeciwkrzepliwych, a także o pacjentach przyjmujących leki przeciwzapalne (np. ibuprofen lub ketoprofen).