Krążenie żylne w czasie wakacyjnych podróży

krazeniewpodrozycyclovena

Wakacje to czas, kiedy w drodze na długo oczekiwany wypoczynek jesteśmy niejednokrotnie zmuszeni kilka godzin znieść w zatłoczonym pociągu, autobusie lub ciasnym samolocie.

Długotrwałe zajmowanie pozycji siedzącej w bezruchu, kiedy nogi pozostają opuszczone, a kolana zgięte powoduje odczucie zmęczenia i ciężkości nóg, a w dalszej konsekwencji w skutek zaburzeń krążenia żylnego może przyczynić się do rozwoju żylaków. Zaciśnięcie naczyń żylnych w ugiętych kończynach może także powodować tworzenie się skrzeplin w świetle tych struktur, co z kolei objawia się nagłym silnym bólem, znikającym po rozprostowaniu.

Celem uniknięcia zaburzeń krążenia wywołanych bezruchem i zajmowaną pozycją wymuszoną zaleca się częste zmienianie ułożenia nóg, a także wykonywanie banalnych ćwiczeń polegających np. na wspinaniu stóp na palce i opuszczaniu. Te proste czynności pobudzają krążenie żylne, zapobiegając powstawaniu skrzeplin, pajączków, a w dalszej konsekwencji żylaków.

Istotne jest także właściwe nawodnienie organizmu. Niedobór wody powoduje bowiem zagęszczenie płynów ustrojowych w tym krwi, co z kolei sprzyja powstawaniu zakrzepów. Nie zaleca się także spożywania alkoholu w czasie podróży, który dodatkowo odwadnia organizm. Warto wziąć pod uwagę te proste wskazówki wybierając się w długą podróż, aby rezultatem wakacyjnych wyjazdów były bajeczne wspomnienia, a nie choroby zagrażające życiu i zdrowiu.